njuz-autor

AUTOR: urednistvo

10. jun. 2012

Acin pregled dana: Holanđanima nije pomoglo ni što su u napadu imali Kujta/Kojta/Kajta/Kijta

Holandija – Danska 0:1

U prvoj utakmici drugog dana četrnaestog Evropskog prvenstva u fudbalu desilo se prvo veliko iznenađenje turnira, Holandija – Danska 0:1.

Utakmica je počela ofanzivom Holandije, a Danska se branila kao što danski pekar brani integritet danskog peciva u svojoj pekari u Danskoj. Negde u ovoj fazi utakmice, jedan navijač Danske je shvatio da je greškom obukao narandžastu majicu, ali o tome nešto kasnije.

Taj period trajao je do 24. minuta, a onda šok! Preko Mihaela (ne Laudrupa, Laudrup je trenutno na letovanju i u fudbalskoj penziji) već Kron-Delija, Danska je postigla gol, lopta je prošla kroz noge golmana Holandije Stekelenburga a 47 nezadovoljnih Holanđana na stadionu, kao i jedan simpatizer Holandije iz Poljske, u glas su uzviknuli: Kupite Stekelenburgu suknju! Holandija se od tog trenutka uozbiljila ali nije uspela da svoje napade realizuje do poluvremena.

Drugo poluvreme počelo je još većom ofanzivom Holanđana. Pucali su Holanđani sa svih strana kao kumovi na svadbi u jugoistočnoj Srbiji! Međutim sve je ostalo na pretnjama. Nije pomoglo ni to što su u jednom trenutku na terenu bila čak između tri i šest napadača Holandije, Van Persi, Huntelar i Kujt/Kojt/Kajt/Kijt. Danci su drugo poluvreme priveli kraju u italijanskom „katanaćo“ stilu i zasluženo slavili.

Ovo je prva pobeda Danske nad Holandijom nakon 45 godina a upravo tada se, carskim rezom, rodio stric strelca današnjeg pobedonosnog gola.

Nemačka – Portugal 1:0

Prvi veliki derbi na ovogodišnjem prvenstvu protekao je mirnije nego što su navijači širom Evrope, ali i ostalih kontinenata očekivali (osim Antartika jer su imali problema sa satelitskim vezama pa nisu gledali meč). Nemačka 1 Portugal 0.

Nemci su meč počeli sa čak petoricom igrača koji nisu rodom iz Nemačke, što je uslovilo raznovrsniju igru te ekipe na samom početku. Sa druge strane, u ekipi Portugala blistao je Kristijano Ronaldo, tačnije rečeno, blistala je njegova frizura pod uticajem gela i mirisnih ulja za kosu. Šta reći o prvom poluvremenu završenom bez golova osim da je najbolju priliku imao Pepe kada je njegov šut pogodio prečku i zatim se odbio na belu liniju (ne, nema to nikakve veze sa Maradonom i Kaniđom!) i na njegovu žalost izašao iz gola. Dakle na poluvreme se otišlo bez golova a u žutim kartonima bilo je 1 prema 1.

Drugo poluvreme donelo je sasvim novog Kristijana Ronalda, tačnije rečeno, promenio je frizuru, jer je u poluvremenu saznao da 73 odsto devojaka više voli lepršave šiške od slepljenih. No vratimo se toku meča, Nemci su konkretizovali svoje napade i u 72. minutu Mario Gomez, Nemac španskog porekla, hitrim udarcem čelom po lopti doveo je u vođstvo internacionalni nacionalni tim Nemačke. To je razbudilo Portugalce koji su ubrzo potom pogodili prečku iz jedine akcije kada nisu planirali šut na gol, a najbolju šansu propustio je Varela nakon šuta koji mu je zaustavio sjajni Manuel Nojer, jedan od junaka nemačke pobede u velikom derbiju.

Time je završeno prvo kolo u „grupi smrti“, a danas na teren izlaze Španija i Italija od 18 časova i Republika Irska i Hrvatska od 20 časova i 45 minuta.