AUTOR: urednistvo

16. jun. 2012

Acin pregled dana: Teri je bio u sastavu pa njegovi saigrači nisu brinuli za svoje žene

Ukrajina – Francuska 0:2

Sportski pozdrav ljubitelji sporta! Evo nas u poslednjem dnevnom pregledu utakmica drugog kola na EURO 2012. Prvi meč dana odigran je između domaćina Ukrajine i favorizovanog sastava Francuske. Na samom početku kiša! Meč je zbog obimnih padavina prekinut već u petom minutu, a mnogi te padavine povezuju sa dva gola Fernanda Toresa prethodnog dana. Glavni sudija meča je uvidevši da je teren mokriji od košulje vozača GSP-a u letnjem periodu, suspendovao igru na čitavih sat vremena.

Nakon pauze, kiša je prestala a igra se nastavila. Prvo poluvreme je okončano sudijskim zvižukom, novom pištaljkom SGH 2012, specijalno dizajniranom za ovo Evropsko prvenstvo. Golova nije bilo, osim ona dva koja stoje na stadionu u Donjecku na kojem se igrao meč.

Nastavak igre obeležili su mladi Francuzi Menez i Kabaje koji su u razmaku od svega tri minuta zapečatili sudbinu Ukrajine sa dva efektna gola. Zanimljivo je da su Francuzi imali posed lopte od 52 odsto i da je to tek četvrti put u istoriji da su na nekom meču igranom po jakoj kiši imali više od 51 i manje od 53 odsto vremena loptu u svojim nogama. Dalje, primetno je bilo da publika zviždi malodušnim Ukrajincima koji su nakon drugog gola klonuli i delovali bezidejno. Statističari su izračunali da je zvižduk sa tribina bio za četiri decibela jači nego Marija Šarapova kada udara forhend na Vimbldonu. No vratimo se meču koji je u međuvremenu završen pobedom Francuza 2:0.

Engleska – Švedska 3:2

Evo nas i kod možda najuzbudljivijeg meča do sada u toku EURO 2012. Englezi su na kraju slavili a Zlatan Ibrahimović je psovao na balkanski način. Poveli su Englezi golom Kerola (negativne posledice na klimu se tek očekuju, stručnjaci predviđaju goru oluju od Toresove) i to je bio jedini gol tokom prvog poluvremena.

Drugo poluvreme – spektakl! Sa dva gola Olaf Melberg dovodi Švedsku u vođstvo (u zvaničnoj statistici je jedan gol pripisan kao autogol Džonsona, mada je po mojim proračunima on trebalo da promeni pravac lopte za još 2 stepena i 4 minuta ka istoku da bi to bio autogol a ne gol Melberga, no dobro). Runi je na tribinama u tim trenucima bio vidno nervozan pa je u jednom trenutku hteo i kosu da čupa ali se onda setio koliko ju je platio.

Nakon nekoliko minuta ulazi u igru Teo Volkot, glavni tvorac novog preokreta. Naime, Volkot je prvo postigao gol, a zatim asistirao Velbeku za sjajan gol petom iz okreta. Tim pogotkom Velbek je postao tek treći igrač na Evropskim prvenstvima koji je postigao gol petom, a prvi tamnoputi igrač kojem je to pošlo za petom. Probali su Šveđani da nekako izjednače ali nisu uspeli i ovim porazom su i definitivno izgubili šanse za prolaz dalje, dok na tabeli vode Francuzi i Englezi, a Ukrajinci su i dalje u poziciji za prolaz ali moraće da se namuče u poslednjem kolu.

Za kraj treba napomenuti da Šveđanima nije pomoglo ni to što je u sastavu Engleske bio Džon Teri, pa makar nisu morali da razmišljaju, gde su i šta rade njihove lepše polovine tokom meča sa Englezima.